Sunday, 01 May 2016 16:40

Official Appointments

Rate this item
(0 votes)

Official appointments from the Office of the Bishop

Vice Chancellor

Mr. John J. Treanor is appointed Vice Chancellor for Archives and Records of the Diocese of Springfield in Illinois, under the Department for Canonical Services and Policy Development, effective May 9, 2016.

Diocesan Finance Council

Reverend Albert F. Allen has been appointed to serve as a member of the Diocesan Finance Council effective May 1, 2016 for a renewable term of five years.

Mr. James Davis has been appointed to serve as a member of the Diocesan Finance Council effective May 1, 2016 for a renewable term of five years.

Reverend Michael B. Haag has been appointed to serve as a member of the Diocesan Finance Council effective May 1, 2016 for a renewable term of five years.

Mr. Timothy Healy has been appointed to serve as a member of the Diocesan Finance Council effective May 1, 2016 for a renewable term of five years.

Mr. J. Michael Houston has been appointed to serve as a member of the Diocesan Finance Council effective May 1, 2016 for a renewable term of five years.

Deacon William E. Kessler has been appointed to serve as a member of the Diocesan Finance Council effective May 1, 2016 for a renewable term of five years.

Mr. Dan McGuire has been appointed to serve as a member of the Diocesan Finance Council effective May 1, 2016 for a renewable term of five years.

Mr. John Staudt has been appointed to serve as a member of the Diocesan Finance Council effective May 1, 2016 for a renewable term of five years.

Mr. Kenneth Vogt has been appointed to serve as a member of the Diocesan Finance Council effective May 1, 2016 for a renewable term of five years.

Appointment Concluded

Mrs. Barbara Borders concludes her appointment as a member of the Diocesan Finance Council, effective May 1, 2016.

Mr. Leo Lenn concludes his appointment as a member of the Diocesan Finance Council, effective May 1, 2016.

Note — William Hahn, Robin Hake, Linda Harcharick, and Leon Hinton were appointed in September 2012. Their current terms will conclude in 2017.

Read 1347 times